Risc crescut de afectiuni musculoscheletale in cazul pacientilor care iau statine, potrivit unui studiu

Pacientii aflati sub tratament cu statine prezinta un risc crescut de a se confrunta cu afectiuni musculoscheletale, sustine un studiu realizat recent. Studiul, realizat in cadrul unui centru de cercetare din Texas, SUA, avertizeaza ca tratamentul cu statine ar putea fi asociat cu reducerea fortei musculare, aparitia crampelor musculare, dar si aparitia unor afectiuni ale tendoanelor. Cercetarea a analizat starea de sanatate a peste 46.000 de pacienti aflati sub tratament cu statine. Problemele musculoscheletale si chiar leziunile musculare sunt mai des intalnite in randul pacientilor care iau statine, avertizeaza studiul. Cercetatorii atrag atentia asupra necesitatii de a analiza atent initierea unei terapii cu statine la varste fragede.

Sursa: WorldPharmaNews.com, Foto: Telegraph.co.uk.

Voteaza: 1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Nu a fost votat inca)
Încarc...

Lasa un raspuns