Tratamentul cu bifosfonati, asociat cu aparitia fracturilor atipice

Potrivit Comitetului pentru Medicamente de Uz Uman al Agentiei Europene a Medicamentului (EMEA), tratamentul cu medicamente din clasa bifosfonatilor ar putea fi asociat cu aparitia unor fracturi atipice ale femurului. Cu toate acestea, beneficiile tratamentului cu astfel de medicamente continua sa depaseasca riscurile administrarii lor.

Medicii care prescriu medicamente din aceasta clasa ar trebui sa fie constienti de faptul ca rareori pot aparea fracturi atipice ale femurului, potrivit unui raport al comitetului. De asemenea, medicii care prescriu aceste medicamente pentru tratarea osteoporozei ar trebui sa isi evalueze cu regularitate pacientii, mai ales daca tratamentul este continuat pentru mai mult de cinci ani.

Sursa: PaginaFarmacistilor.ro, Foto: Blogdonna.it.

Voteaza: 1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Nu a fost votat inca)
Se încarcă...

Lasa un raspuns